Головна | Реєстрація | Вхід | RSSНеділя, 05.04.2020, 13:03

Володимир-Волинська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат І-ІІІ ступенів

Меню сайту
Наше опитування
Оцініть наш сайт
Всього відповідей: 92
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » 2013 » Грудень » 20 » Глухі – такі ж, як усі
19:26
Глухі – такі ж, як усі

Нечуючі малюки – абсолютно звичайні діти. Вони так само люблять бігати, грати, танцювати, веселитися і пустувати, експериментують з різними предметами, будують, ліплять та малюють. Але дуже часто їм ні з ким грати. Батьки слухають дітлахів не заохочують їх спілкування з глухими, а часом і перешкоджають таким контактам. Чому? Тому що ненавчений нечуючих малюк не говорить. Замість членороздільної мови він видає вигуки, іноді користується жестами, не розуміє зверненої мови. Цим його поведінка різко відрізняється від однолітків з нормальним слухом, які, якщо через вік і не вміють говорити, розуміють звернення. А їх нечленороздільний лепет сприймається оточуючими як щось цілком природне («Адже він ще маленький!”). Подібні ситуації травмують батьків глухого дитини, та й сам він з часом починає відчувати себе відмінним від інших. Але порушення слуху, яким би важким воно не було, не є непереборною перешкодою при навчанні дитини мови. Ті чи інші залишки слуху мають усі глухі діти, тому відповідне сприйняття необхідно розвивати навіть у тих випадках, якщо ці залишки – мінімальні. При створенні певних умов глухі учні досягають високого рівня розвитку і мови і слуху. Діти з порушеним слухом повинні жити разом зі ти, хто чують і мати рівні з ними можливості. Це одна з головних завдань навчання і виховання таких дітей.Як же можна досягти цієї мети?

Керівництво до дії

Перш за все, слід якомога раніше (до року, коли ще мова не розвинена) виявити наявність патології слуху у дитини. Не варто нехтувати профілактичними оглядами у ЛОР-лікаря (в перші 2 – 4 місяці, в 1 рік і далі – кожні півроку). Якщо у батьків з’явилися підозри, і їм здається, що малюк поводиться «не так, як інші діти», потрібно негайно звернутися до фахівця. Він проведе первинне обстеження і при необхідності направить в спеціалізований медичний центр, де малюк буде більш ретельно обстежений. Інакше, можна втратити дорогоцінний час, і надолужити відставання буде набагато складніше. Після консультації з ЛОР-лікарем, обстеження і встановлення точного діагнозу, слід негайно придбати для малюка два слухових апарати – обов’язково по одному на кожне вушко (бажано програмовані або цифровий). Поради «з економії» обійтися одним потрібно відкидати відразу! Лікарі повинні підібрати індивідуальний режим роботи апаратів у присутності дитини. Крихітці дають прослухати за допомогою апаратів різні звукові сигнали і фіксують відповідні реакції на них. Крім того, при налаштуванні апарату використовуються дані аудіограми [1]. Слухопротезування – це найважливіша умова повноцінного слухо-мовного розвитку глухого малюка.Всі чують або погано чують діти повинні носити слухові апарати постійно. З їх допомогою у них буде розвиватися слухове сприйняття і усна мова. Але це ще не все. Як тільки лікар встановить діагноз потрібно відразу ж приступати до спеціальних занять з дитиною. Чим раніше почнеться цей процес, тим успішніше буде реабілітація. Проводити заняття зможуть самі батьки, під керівництвом фахівців і за допомогою методичних посібників, у яких дуже детально описані види занять і прийоми, за допомогою яких можна навчити чує дитини мови.

Як проводити заняття?

Розвиток усного мовлення

Для ігор з нечуючих дитиною не потрібно ніяких особливих предметів. Використовуються найпоширеніші іграшки – ляльки, машини, тваринки, кубики і так далі. Але гра повинна бути справжньою, а не перетворюватися на формальні вправи. Під час дій з кожною іграшкою необхідно на мить підносити її до губ, поміщаючи на рівні підборіддя (щоб малюк бачив артикуляцію), і називати іграшку простим словом-звуконаслідуванням, наприклад: ляля, бі-бі-бі, ав-ав, няв. Дитина сприймає ці слова за допомогою зору і залишків слуху, оскільки носить слухові апарати. Щодня повторювана ситуація з використанням цих іграшок, але в різних ігрових діях призведе до того, що малюк виголосить якесь слово сам. За першим з’явиться друге, третє … Вимова може виявитися неточним, наближеним, але це неважливо – головне, що крихітка почне позначати назви предметів за допомогою мови. Пізніше лепетние слова потрібно замінити повноцінними, загальновживаними. Дорослим слід спеціально організувати ігрові ситуації, в процесі яких дитина виокремлює дії, а батьки позначають їх словами: йде, біжить, спить, плаче, їсть … Коли малюк почне самостійно користуватися цими словами (нехай і при наближеному вимові), пора вживати цілі фрази, наприклад, мама сидить, машина їде, тато йде, собака біжить… У цій діяльності дитина одночасно вчиться і говорити, і розуміти мова в усній формі.

Навчання читання

Крім усного мовлення, важливо навчити малюка читання. Маленьким дітям можна запропонувати таблички зі словами, написаними друкованими літерами. Спочатку діти сприймають слова цілісно, ??їх не вчать окремим буквам, вони не читають склади. Читання з перших кроків стає для них осмисленим процесом: за кожним словом стоїть уявлення, образ. Необхідно постійно працювати над тим, щоб діточки розуміли мова,адже прочитати або повторити сказане іншою людиною – це не означає зрозуміти.

Навчання письма

Одночасно з читанням слід вчити дитину письму. Писати можна за допомогою фломастерів друкованими літерами на нелінованних альбомних аркушах. При цьому малюк вільно своєму розпорядженні на аркуші свою руку і може писати в будь-якому місці і напрямку літери будь-якого розміру. З плином часу характер листа впорядковується, воно стає рівним і акуратним.

Розвиток слухового сприйняття

Особливе значення мають заняття з розвитку слухового сприйняття. Адже носіння апаратів саме по собі не дає належного ефекту – дітей треба вчити вслухатися в звуки навколишнього світу, в мову, виокремлювати в ній різні елементи, щоб структура сприймаються на слух слів поступово уточнювалася. Розвивається слухове сприйняття допомагає глухим дітям краще розуміти усне мовлення оточуючих людей. Заняття з розвитку слухового сприймання повинні проводитися щоденно по 20 – 30 хвилин протягом багатьох років.

Вчимося повноцінного спілкування

Отже, діти навчилися говорити, хоча мова їх своєрідна і часто нагадує іностраннную. З апаратами їм набагато легше розуміти оточуючих людей, уже в дошкільному віці вони вміють читати і писати. І тим не менш, малюки як і раніше не беруть участь в іграх з іншими хлопцями. Чому це відбувається? Швидше за все, дорослі надто стурбовані освітньої стороною життя дитини і не замислюються про його місце в мікросоціумі. А думати про це потрібно з моменту початку занять. Дуже важливо, щоб батьки не приховували глухоти свою дитину в тих випадках, коли оточуючі висловлюють здивування щодо якості його промови. Адже причиною цього є зниження слуху, а не якась страшна заразна хвороба. Необхідно спеціально створювати простір доброзичливого ставлення до дитини. Не тільки родичі, а й знайомі, найближчі сусіди по будинку повинні знати, що батьки займаються з малюком, вчать його говорити, слухати, розуміти мову інших. А якщо час від часу демонструвати їм успіхи малюка в накопиченні слів, письмі, читанні, малюванні, у виготовленні саморобок, танцях або освоєнні фізичних вправ, позитивний ефект не сповільнить позначитися. Нормальна поведінка дитини приваблює до нього не тільки дорослих, але й у дітей, викликає симпатії і бажання «дружити» – принаймні, грати. Мова при цьому відступає на другий план, але в ході гри стає абсолютно зрозуміло, що глуха дитина говорить (навіть якщо він не володіє мовою досконало), допомагає ситуація. Стіна нерозуміння руйнується, спілкування стає вільним і природним. Важливо, щоб число приятелів у чує малюка збільшувалася. Для цього батькам корисно, не задовольняючись іграми у дворі, час від часу запрошувати ті, що слухають діточок до себе додому і організовувати для всієї компанії яку-небудь цікаву діяльності і ігор. Так глуха дитина стане ближче і цікавіше іншим хлопцям, тому що він багато чого вміє робити, придумує цікаві ігри, пояснює, як в них грати. Батькам потрібно виховувати в дитині такі якості, як доброзичливість, готовність допомогти іншим людям, уважність до оточуючих. Від цих властивостей характеру багато в чому залежить його успішна адаптація в соціумі. Тому такі риси в дитини треба виховувати.Наприклад, можна віднести разом з малюком частування сусідам з нагоди сімейного свята, при зустрічі – поцікавитися у знайомого, як він себе почуває, запропонувати малюку зробити своїми руками подарунок комусь із родичів або приятелів до дня народження.

Виховуємо самостійність

Поступово з відносно вузького кола знайомих дитина переходить у значно ширший простір. І сім’я повинна правильно підготувати цей перехід. Спочатку малюк просто йде в магазин разом з батьками, і вони включають його у процес покупки. Наприклад, тато платить гроші, а син або дочка отримує від продавця товар. Пізніше дитина належить відправитися за покупками самому. Попередньо батьки повинні обговорити і проговорити з ним той словник який потрібно буде використовувати, набуваючи ту чи іншу річ. Щоб новий прояв самостійності виявилося успішним, батькам краще заздалегідь попередити продавця про те, що до нього прийде нечуючих малюк. У цьому випадку дитину правильно зрозуміють, а не зроблять зауваження за неправильну вимову. Оскільки тепер біля наших будинків розташовано багато магазинчиків, наметів, кіосків, то жителі району і продавці, як правило, знають руг одного. Тому домовитися буде не так вже й складно. Поступово дитина освоїть прилеглі торговельні точки і нові для нього форми поведінки.

Здрастуй, великий світ!

Чим старшою стає нечуючих дитина, тим більше можливостей для включення в соціум у нього з’являється. Вона стає абонентом бібліотеки, відвідує музеї, театри з доступним для розуміння репертуаром, навіть концерти для дітей. Всі ці заходи батьки теж повинні підготувати заздалегідь. Дитині треба повідомити куди він піде, що він там побачить, познайомити з новими словами; його готують і до правильної поведінки в музеях, театрах. Повернувшись додому, слід знову поговорити з малям, обговорити його і свої враження від виставки або вистави. Таким чином, глухі діти долучаються до культури з одного боку, і інтегруються в суспільство – з іншого. Явно сприяє повноцінному спілкуванню і відвідування дитячого саду. Глухий малюк обов’язково повинен брати найактивнішу участь в концертах для батьків, святкових ранках і інших подібних заходах. Він може читати вірші, танцювати, грати на якому-небудь музичному інструменті. Це теж важливий крок у соціалізації дітей з порушенням слуху – публічність вчить дітей долати сором’язливість і страх перед великою аудиторією. Дуже корисні для соціалізації глухих дітей екскурсії та походи, в яких беруть участь сімейні знайомі і товариші дитини. У цих умовах він вчиться діяти в групі, в команді; навчається підкоряти свої інтереси і бажання бажанням і інтересам інших. Розширюються уявлення про навколишній світ, удосконалюється мова дитини, тому що він спілкується з великою кількістю мовців та чуючих людей різного віку. Велику користь приносить нечуючих дітям участь у роботі гуртків та секцій. Займатися в них такі малюки повинні самостійно, спілкуючись з викладачем та іншими хлопцями без участі батьків. Дорослі можуть цікавитися успіхами своєї дитини, спілкуючись безпосередньо з керівником гуртка або секції. Реалізація описаних моделей навчання та включення глухих та слабочуючих дітей у соціум допоможе їм вирости розкутими, відкритими до контактів, самостійними. Деякі глухі учні знають один, а то й кілька іноземних мов, займаються музикою. Багато хто навчається у звичайних школах і професійних навчальних закладах разом зі чують однолітками, навчаються у вузах (на юридичному, економічному та інших факультетах), можуть успішно працювати на різних посадах. Таким чином, при дотриманні певних умов глухі і слабочуючі діти стають повноцінними членами суспільства. Головне – допомогти їм подолати труднощі і стати господарями своєї долі. У добрий час!

Переглядів: 579 | Додав: ang | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Форма входу
Пошук
Календар
«  Грудень 2013  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
Архів записів
Друзі сайту

Copyright MyCorp © 2020